TÉMA Feng shui

Výběr povlečení podle feng-shui

V ložnici trávíme skoro třetinu života. Je místem odpočinku pro tělo i duši, lásky a poskytuje nám bezpečí. Právě proto si zaslouží, abychom jí při zařizování věnovali pozornost. V dnešním článku se podíváme na to, jaké povlečení si pořídit v duchu staré čínské filozofie feng-shui.

Filozofie feng-shui se zabývá harmonií člověka a prostoru. Podle ní se učíme uspořádat si svůj prostor tak, abychom se v něm cítili příjemně. Roli v této filozofii hrají barvy a materiály. Základní pravidlo, které by v ložnici mělo panovat, je barevné ladění do jemných, uklidňujících odstínů a použití přírodních materiálů. Velký důraz je kladen na doplňky, zejména pak povlečení.

Skutečnost, že se povlečení stalo doplňkem interiéru, zvýšila nároky na jeho estetickou hodnotu. Deky a přehozy rozmanitých barev a vzorů jsou v obytném prostoru vidět po celý den. Povlečení se tak stává prvkem působícím na naše smysly nejen ve spánku.

Při výběru si plně neuvědomujeme, proč si vybereme vzor, u nějž převládá třeba hřejivá červená, jemná zelená nebo chladná a uklidňující modrá. Podle feng-shui hrají barvy v našem životě velkou roli. Mohou uklidňovat, provokovat a neutralizovat. Barevnému vybavení pokoje, kam se ukládáme ke spánku, je tak třeba věnovat velkou pozornost.

Kvalita spánku závisí na mnoha faktorech a významně ovlivňuje zdraví. Při výběru povlečení si je potřeba představit, jak se cítíte, když jste určitou barvou a vzorem přikrytí. Pozornost by se měla také věnovat materiálu. Přírodní materiály mají vždy přednost. Vzory jsou pak záležitostí vkusu.

Význam barev

Zelená – barva života, působí svěžím a uklidňujícím dojmem; posiluje krevní oběh a imunitu

Bílá – barva nevinnosti, čistoty, smutku; podporuje soustředěnost a jasnou mysl

Žlutá – barva země a slunce, dodává pocit bezpečí a stability

Růžová – pomáhá navodit harmonii; podporuje partnerské štěstí

Fialováztělesňuje rovnováhu mezi smysly

Hnědá – pozitivní, vyrovnaná barva vhodná k partnerským hrám s barvami

Červená – barva ohně, lásky, nenávisti

Modrá – symbolizuje intelekt a poznání, probouzí otevřenost a podporuje tvůrčí schopnosti

Černá – absorbující barva noci a smutku; do interiérů patří jen doplňkově

 

Vnímání barev je velmi individuální a mění se podle nálady, počasí a dalších okolností. Podívat se na barvy z pohledu feng-shui má hluboký smysl, zejména mají-li na nás působit ve spánku a při usínání.

 

Jaká je vaše oblíbená barva a vzor povlečení a proč?

Výběr povlečení podle feng-shui patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Feng shui patří do témat

Adresář

Feng shui ptejte se v poradně

Diskuze na téma Feng shui

  • Martin 27.09.2014 02:09 Zdravý spánek

    Dobrý den, dočetl jsem se o účincích metod Feng shui v bydlení. Máte někdo zkušenosti? Existuje…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku